A Dél-Alföld népművészetének, néphagyományainak, népi kismesterségeinek ünnepe Gyulán a vár előtt a sokadalmi téren, néptáncegyüttesek és kézművesek közreműködésével 2003. június 27 - 29-ig
Június 27. (péntek)
10,00 óra Szekereken hírnökök közzéteszik a Körösvölgyi sokadalom kezdetét Gyula városában
16,00 óra Népi öltözetünk ma c. kiállítás megnyitója
Megnyitja: Szabó Jenő alpolgármester
Közreműködik a szarvasi Sköcök Táncegyüttes és a Galga Zenekar
18,30 óra menettánc az Erkel Ferenc Művelődési Központtól a gyulai várig
19, 30 óra A Körösvölgyi sokadalom és a Gyulai Várszínház 40. évadjának megnyitója
Ünnepi zászlófelvonás, ágyúlövések
20,00 óra Körösvölgyi néptánc gálaműsor a Tószínpadon
Fellépnek: Balassi Táncegyüttes, Békéscsaba, Körösmenti Táncegyüttes, Gyomaendrőd, Tessedik Táncegyüttes, Szarvas, Körös Táncegyüttes, Gyula
Eső esetén 21.00 órától az Erkel Ferenc Művelődési Központban
22,00 óra Várszínházi fényvarázs ? óriásvetítés a várfalra, fényművészeti bemutató
(esőnap június 28-án)
Ezt követően: Több dudás egy csárdában - örömzene a sokadalmi kocsmában
Június 28. (szombat)
10.00- 12.00 óráig Viharsarki táncosok találkozója
12.00 ? 14.00 óráig Népi ügyességi és sportjátékok, tréfák felnőtteknek és gyerekeknek (csülközés, métázás, kötélhúzás, ügyességi labdajátékok)
14.00 ? 15.00 A székely asszony és az ördög, valamint más mesék
Előadja a Süni Bábcsoport, Szarvas
15,00 ? 19,00 óráig Viharsarki táncosok találkozója
19,00 ? 20,00 óráig Hol volt, hol van a rátóti csikótojás (komédia)
Előadja a Naná Színház, Hajdúnánás
21,00 óra Tószínpad
A szerelem kertje ? táncfüzér az emberi életfordulókon, rituális népszokásokon keresztül a párválasztás végső stációjáig a szerelem beteljesüléséig
Júlia szép leány ? balladajáték
Előadja a Balassi Táncegyüttes
Kísér a Ludas Zenekar
Rendező koreográfus: Mlinár Pál
(Eső esetén 21,00 órától az Erkel Ferenc Művelődési Központban)
22,00 óra Több dudás egy csárdában - örömzene a sokadalmi kocsmában
Június 29. (vasárnap)
8.00 ? 12.00: a Körösvölgyi főzőverseny - szabadtűzön főtt ételek -
10.00 ? 11,00: Hétpróbás és Rábai Táncegyüttes folklórműsora
11,00 :- 12.00: Lúdas Matyi
Előadja a Napsugár Bábegyüttes
13.00 : A főzőverseny és pogácsasütő verseny eredményhirdetése
Dél-időben húzza a banda - muzsikál a Ludas Zenekar
14.00 ? 15,00: Mirkókirályfi ? előadja a Térszínház Budapestről
15.00 ? 18.00: Miénk a színpad ? népdal, népzene, néptánc
Fellépnek a Mezőberényi Népdalkör, Sarkadi Pávakör, Rákóczi Népdalkör, Gyula,
Bárándi Citerazenekar, Majorosi-lányok, Balassi Őszülő Halánték Senior Csoportja,
Békéscsaba, Újra Együtt Táncegyüttes, Gyula
18,00 ? 19,00 óráig Bakarasz király ? színjáték óriásbábokkal ?
előadja a Térszínház Budapestről
A Körös-völgyi Sokadalom teljes időtartama alatt népi kismesterség bemutató, játszóház és népművészeti vásár működik: a Békés Megyei Népművészeti Egyesület ? Békéscsaba, a Dél-alföldi Népművészeti Egyesület ? Szeged, a Napsugaras Dél-Tisza Menti Kulturális Népművészeti Egyesület ? Szeged, a Duna-Tiszaközi Népművészeti Egyesület ? Kecskemét, a Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület ? Szolnok, az Apáról-Fiúra Alapítvány ? Törökszentmiklós, a Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület ? Debrecen, a Bihar Népművészeti Egyesület ? Berettyóújfalu tagjainak részvételével.
A viharsarki táncosok találkozóján részt vevő csoportok:
- Rozmaring Csoport ? Bucsa
- Május Gyermektáncegyüttes ? Magyardombegyház
- Végvár Táncegyüttes és Cimborák Táncegyüttes ? Gyula
- Biharsány Csoport ? Biharugra, Körösnagyharsány
- Körösmenti Táncegyüttes és Gyomika Táncegyüttes ? Gyomaendrőd
- Rábai Táncegyüttes, Hétpróbás Táncegyüttes és Balkán Táncegyüttes ? Békéscsaba
- Komlós Táncegyüttes és Harmónia csoport ? Tótkomlós
- Pacsirták Táncegyüttes és Hagyományőrző Táncegyüttes ? Elek
- Nyisztor György Hagyományőrző Táncegyüttes és Gyermekcsoportja ? Méhkerék
A Népi öltözetünk ma című kiállítás folyamatosan megtekinthető.
A gazdag folklórprogram mellett a magyaros vendéglátással, és a magyaros ízekkel ismerkedhetnek meg a látogatók.
A gyermekeket mindhárom nap játszóház várja a sokadalmi téren. Megismerhető mesterségek: szövés, fonás, csipkeverés, fafaragás, csuhé-, szalmafonás, nemezelés, agyagozás, bőrözés, gyöngyfűzés, mézeskalács készítés, tojásfestés, kötélverés.
Rendezők:
Gyula Város Önkormányzata,
Békés Megye Képviselő-testülete Megyei Művelődési Központja és Kézműves Szakiskolája
Békés Megyei Népművészeti Egyesület,
Gyulai Várszínház,
Erkel Ferenc Általános Művelődési Központ, Gyula
Viharsarok Néptáncszövetség
A rendezvény fő támogatói:
Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma,
Nemzeti Kulturális Alapprogram,
Békés Megye Képviselő-testülete,
Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány
További támogatók:
Békés Megyei Hírlap, Fenyves Hotel Békéscsaba, Gyulai Hírlap, Hotel Agro Gyula, Hunguest Erkel Hotel Gyula, M-PLAST Békéscsaba, Ráma, Rondella Terasz Gyula, Százéves Cukrászda Gyula, Szuperinfó, Várfürdő Kft. Gyula,